foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa w Nowym Borku - Wita :-)

W przededniu 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli narodowej, w Szkole Podstawowej im. gen. bryg. Mieczysława Boruty –Spiechowicza w Nowym Borku została zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Wieczornica Patriotyczna. To już druga taka uroczystość środowiskowa przygotowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uważamy, że takie uroczystości wzmacniają poczucie więzi między mieszkańcami naszej okolicy, pokazują, że bardzo wiele nas łączy i uświadamiają nam, że mimo różnic wszyscy mamy szacunek dla wspólnych wartości.
8 listopada przed południem uczniowie kl.0-VIII obejrzeli okolicznościowy spektakl, wspólnie zaśpiewali najpiękniejsze pieśni patriotyczne
A o godz.11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali wspólnie cztery zwrotki hymnu narodowego, gdyż zgłosiliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej.
Uroczysta wieczornica została zaplanowana na godz. 18.00. Uświetnili ją swoją obecnością Radny Powiatu Rzeszowskiego p. Stanisław Najda, Radny Rady Miejskiej w Błażowej p. Sławomir Kowal, sołtys Nowego Borku p .Krystyna Synoś , ks. proboszcz Roman Słota, ks .Władysław Mazepa, przeor O. Roman Bakalarz, redaktor z Kuriera Błażowskiego p.Anna Heller. Byli także z nami rodzice i dziadkowie naszych uczniów oraz mieszkańcy Nowego Borku , którzy skorzystali z naszego zaproszenia Zgromadzeni goście zostali serdecznie powitani przez dyrektora szkoły p. Jolantę Szczepan..
Przygotowane przedstawienie pt. „Róża Polska” nawiązywało do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, ale nie było jego adaptacją, ponieważ ukazało wyrwanie się narodu polskiego z letargu spowodowanego chocholim tańcem oraz zaangażowanie rodaków w walkę o wolność.
Uczniowie kl. VII pod opieką nauczyciela języka polskiego, p. Bożeny Hańczyk, wcielili się w role bohaterów dramatu Wyspiańskiego między innymi wielkiego poetę, dramaturga i malarza w jednej osobie – Stanisława Wyspiańskiego, który wraz z małżonką Teodorą wybierał się na ślub swojego przyjaciela, Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną ale także innych postaci: Róży – Polski a jednocześnie Chochoła, białego orła, gości weselnych, kobiet żegnających i oczekujących na mężczyzn walczących na froncie. Natomiast uczeń kl. VIII doskonale odnalazł się w roli Poety objaśniającego główne problemy kolejnych aktów przedstawienia.
Utwory muzyczne śpiewane solo oraz w duecie przez Magdalenę Kowal i Wiktorię Najda ujęły za serca i wycisnęły niejedną łzę.
Były wśród nich utwory refleksyjne i przebojowe, również do tańca, a także piosenki na ludową nutę – „Weselisko” oraz „W Bronowicach Małych”:
Całości dopełniły krakowskie stroje ludowe oraz inne charakterystyczne dla przedstawianego okresu ubiory i rekwizyty .
Przedstawienie było ciekawą lekcją historii, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Cieszymy się, że „Róża – Polska” urzekła publiczność.
Kolejnym punktem wieczornicy był występ Zespołu Śpiewaczego „Borkowianie”, który zachęcił wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania najpopularniejszych pieśni patriotycznych.
Pięknym podsumowaniem uroczystości był skoczny krakowiak w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego przygotowany przez p. Krystynę Sowę – nauczyciela wychowania fizycznego.
Po występach wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców naszej szkoły. Wszyscy zgromadzeni na wieczornicy orzekli, że „Róża Polska” to piękny i poruszający serca spektakl, który rozbudza uczucia patriotyczne.
Spektakl „Róża Polska ” został jeszcze przedstawiony w GOK w Błażowej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej i Błażowej, Błażowej Dolnej i ze Szkoły Podstawowej z Futomy.

 

 

Przydatne linki

1 gł

 Urząd Miejski w Błażowej

 

logo UM

 Kuratorium Oświaty 
w Rzeszowie

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

 Okręgowa Komisja 

Egzaminacyjna w Krakowie

indeksoke

Ministerstwo Edukacji Narodowej

imagesmen

Kontakt

36 - 030 Błażowa

Nowy Borek 331

tel./fax. 17 22 98 235

e - mail: spnborek@gmail.com

Projekty

mFundacja mass logotyp ikona sowa rgb 1

działaj lokalnie

 

pobrane

Nasze osiągnięcia

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Nowym Borku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Copyright © 2020 spnborek.pl Rights Reserved.