foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa w Nowym Borku - Wita :-)

W ramach realizowanego projektu "Poprawa jakości kształcenia w gminie Błażowa" uczniowie naszej szkoły uczestniczą w warsztatach budowania robotów - LEGO Mindstorms EV3. Dzięki tym zajęciom uczniowie nabywają umiejętność kreatywnego świadomego i bezpiecznego wykorzystania technologii w realizacji własnych pomysłów i rozwiązywaniu problemów.

FILM 

iMG 20190427 105003

IMG 20190427 105019

IMG 20190427 105026

IMG 20190518 103930

IMG 20190518 103939

IMG 20190518 103950

 

Od 1 września w naszej szkole realizowany jest projekt pt. "Bryły, bryłki, bryłeczki". Jest on finansowany przez fundację mBank w ramach projektu mPotęga. Pierwszy miesiąc poświęcony był na promowanie realizowanego projektu poprzez: plakaty, ogłoszenia na stronie internetowej i podczas spotkania z rodzicami uczniów naszej szkoły. Zebrano także materiały, głównie pudełka tekturowe potrzebne do budowy makiet.

20 października uczniowie - fascynaci konstruowania - wraz z rodzinami znajomymi spotkali się na wykładzie połączonym z zajęciami praktycznymi. Wykład poprowadzili matematycy: pani mgr Agnieszka Najdecka i pan dr Adam Najdecki. Pani Agnieszka wprowadziła uczestników spotkania w świat brył. Przedstawiła związane z nimi pojęcia, wzory, wspomniała o bryłach platońskich i pokazała konstrukcje z otoczenia, w których obecne są bryły. Pan Adam zobrazował przy użyciu programu matematycznego CABRI jak powstają bryły obrotowe. Po dawce teorii przyszedł czas na praktykę. Po zasmakowaniu życia studenckiego, wszyscy mogli się przenieść w świat dzieciństwa - co szczególnie podobało się dorosłym uczestnikom. Druga część spotkania poświęcona była konstruowaniu brył zaprezentowanych podczas wykładu. Tutaj swój egzamin zdały zakupione w ramch projektu różnorodne klocki konstrukcyjne. Wśród wytworów uczestników pojawiły się wielkie bryły i małe bryłeczki. Budowali wszyscy: mali i duzi, rodzice i dzieci, babcie i wnukowie, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy uczyli i bawili się jednocześnie. Na koniec uczestnicy spotkania dobrali się w grupy i stworzyli projekty makiet, których tworzenie zaplanowano na najbliższe dwa miesiące.

W listopadzie uczniowie wzięli udział w niecodziennych jak dla nich warsztatach. Udali się na Uniwersystet Rzeszowski, gdzie na wydziale matematyczno - przyrodniczym uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych. Spotkanie to uświadomiło wszystkim, jak ważnym elementem w każdej dziedzinie nauki jest planowanie, projektowanie oraz badanie naukowe. Podczas wizyty w Centrum Dydaktyczno - Naukowym Mikroelektroniki i Nanotechnologii uczestnicy zobaczyli najnowocześniejszą aparaturę badawczą i usłyszeli o nowatorskiej technologii MBE. Wszystko to było dla uczniów całkiem nowe i trochę obce, ale pokazało, że to z czego korzystają na co dzień, np. teblet, telefon wymaga skrupulatnej i długotrwalej pracy. Tu także uczniowe mogli poczuć się jak naukowcy biorąc czynny udział w kilku eksperymentach naukowych. Kolejne zajęcia były już bezpośrednio związane z projektowaniem. Odbyły się one w Katedrze Inżynierii Komputerowej, gdzie dzieci poznały zastosowanie i działanie nowoczesnych urządzeń cyfrowych takich jak np. skaner 3D, kamera termowizyjna. Uczniowie uczyli się projektować w programi CABRI i pracować z programem COREL DRAW. Goszcząc w nowoczesnym budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego można było zaobserwować ciekawe rozwiązania konstrukcyjne. Wyjazd umożliwił wszystkim zdobycie nowej wiedzy przekazanej przez ekspertów, zmotywował uczestników do osiągania wyższych celów w przyszłości i pokazał, że wiedza matematyczna jest wykorzystywana w wielu innych dziedzinach nauki. Oprócz wyjazdu w listopadzie wykonano kolejne prace nad makietami. 

Przed nami finał projektu. Relacja z jego przebiegu pojawi się już po Świętach Bożego Narodzenia. Na tym etapie składam podziękowania:

  • Fundacji mBanku za otrzymaną szansę 
  • Uczniom za duże zaangażowanie
  • Rodzicom za wsparcie i udział w realizowanych zadaniach.

Zapraszamy na 19 grudnia na podsumowanie. Na dowód, że projekt "Bryły, bryłki, bryłeczki" to bardzo ciekawa przygoda. Zapraszamy do galerii zdjęć  i fotorelacji z naszych działań.

 

„BRYŁY, BRYŁKI, BRYŁECZKI”

Drodzy uczniowie i rodzice z radością informujemy, że decyzją Kapituły  konkursu grantowego „mPotęga”  nasza szkoła otrzymała darowiznę, dzięki której możemy zrealizować projekt matematyczny pod nazwą  „BRYŁY, BRYŁKI, BRYŁECZKI”. Projekt ten realizować będziemy stopniowo  od września  do grudnia. Kierowany jest on do uczniów, rodziców oraz rodzeństwa - absolwentów naszej szkoły. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowane będą warsztaty, wyjazdy i konkursy. Dzięki projektowi  doposażymy pracownie matematyczną w ciekawe pomoce dydaktyczne i sprzęt, które uatrakcyjnią lekcje matematyki i nie tylko. Serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie,  który będzie okazją do doskonalenia umiejętności matematycznych, zintegrowania  środowiska szkolnego, pokazania rodzicom, że można spędzać czas z dzieckiem i przy okazji uczyć się.

 

 

 

Przydatne linki

1 gł

 Urząd Miejski w Błażowej

 

logo UM

 Kuratorium Oświaty 
w Rzeszowie

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

 Okręgowa Komisja 

Egzaminacyjna w Krakowie

indeksoke

Ministerstwo Edukacji Narodowej

imagesmen

Kontakt

36 - 030 Błażowa

Nowy Borek 331

tel./fax. 17 22 98 235

e - mail: spnborek@gmail.com

Projekty

mFundacja mass logotyp ikona sowa rgb 1

działaj lokalnie

 

pobrane

Nasze osiągnięcia

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Nowym Borku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Copyright © 2020 spnborek.pl Rights Reserved.